چسب قفل رزوه چیست ؟ و تعریف آن

چسب قفل رزوه چسبی با ویسکوزیته (گرانروی) کم هست که روی اجزای رزوه ای مانند پیچ و مهره اعمال می شود ، تا از شل شدن تصادفی پیچ ها و مهره ها در طول زمان بر اثر ارتعاش جلوگیری کند .

هدف از این کار این است که مجموعه پیچ و مهره ها بعد از سفت شدن قفل شوند ، تا از شل شدن و هرز شدن آن ها جلوگیری شود .

علت استفاده از چسب قفل رزوه :

از اختراع اتصال دهنده های رزوه دار (مانند پیچ و مهره) سالیان بسیار زیادی می گذرد ، ولی هنوز هم جزء مهمترین سخت افزار عملیاتی در طراحی و مونتاژ ماشین آلات هستند که مورد استفاده قرار می گیرند . تقریبا می توان آن ها را بر روی هر جزء مکانیکی پیدا کرد و اغلب قسمت های بسیار مهم را در کنار هم نگه می دارد .

با توجه به اینکه سالانه بیش از 300 میلیارد اتصال دهنده ی رزوه دار در ایالات متحده در برنامه های مونتاژ و تولید از اتومبیل و هواپیما گرفته تا لوازم خانگی استفاده می شود ، بسیار مهم است که این اتصال دهنده ها پس از نصب در جای خود محکم بمانند و عملکردی قابل قبول و یکنواخت از خود ارائه دهنند .

علیرغم قرن ها پیشرفت ، اتصال دهنده های رزوه دار (پیچ و مهره ها و …) هنوز هم ایراد پیدا میکنند و خراب می شوند ، خرابی اتصال دهنده ها به یکی از این دو علت ایجاد می شوند :

شل شدن کششی : اغلب به دلیل تغییرات دما ایجاد می شوند که شامل انبساط و انقباض پیچ ها و … است که باعث کاهش سفتی پیچ و نیروی محم نگه داشتن آن در مجموعه می شود .

شل شدن حرکت جانبی : دومین علت خرابی اتصال دهنده های رزوه دار شل شدن پیچ ها در اثر حرکت  کشویی جانبی بین سطوح رزوه دار در اتصال دهنده ها ایجاد می شود .

در حالی که بسیاری از روشهای مکانیکی مانند واشر فنری ، واشر های صنعتی و … در تلاش برای جلوگیری از شل شدن بی رویه پیچ و مهره ها ساخته شده اند ، روشهای قفل مکانیکی هزینه ی قابل توجهی را به مجموعه اتصال دهنده می افزاید و بصورت کامل نمی تواند از حرکت کشویی که باعث شل شدن خود به خود پیچ و مهره ها می شود جلوگیری کند .

چسب قفل رزوه چیست ؟

چسب های قفل شونده شیمیایی (چسب قفل و رزوه) می توانند به طور ارزان و دائمی از خرابی اتصال دهنده های رزوه دار جلوگیری کنند . این چسب های بی هوازی تک جزئی (چسب آناروبیک) تقریبا 50 سال پیش توسط شرکت لاکتایت LOCTITE معرفی شدند .

این نوع چسب نوعی رزین مایع خاصی هستند که در صورت عدم وجود هوا و در معرض یون های فلزی (سطح مورد نظر بهتر است فلزی باشد) کیور می شوند (سخت می شوند) .

این مکانیسم کیور شدن بدون هوا به چسب اجازه می دهد بدون اینکه سریع خشک یا کیور شوند ، در شیارهای اتصال دهنده های رزوه دار و … به طور یکنواخت جریان یابند و بطور مساوی در شیارها نفوذ کنند .

همانطور که  چسب مایع قفل رزوه کیور می شود ، مونومرها زنجیره های پلیمری تشکیل می دهند که به هر روزنه ی کوچکی در رزوه ها راه پیدا میکنند و باعث می شوند کل سطح داخل رزوه ها با سطح دیگر اتصال فلز به فلز بسیار مناسبی را ایجاد کنند  .

هرگونه مایع قفل کننده ی اضافی که در حین استفاده از رزوه ها سرریز می شود و بر روی سطح باقی می ماند براحتی قابل پاک کردن است .

این چسب به طور کامل تمام شکاف ها ، حتی شکاف های خیلی ریز و میکروسکوپی بین رزوه های رابط را پر می کند تا اتصالات رزوه دار را قفل کرده و آب بند کند ، این عمل باعث می شود از حرکت جانبی آنها جلوگیری کرده و از خوردگیهایی که می تواند در اثر رطوبت ، گازها و مایعات ، ایجاد شوند محافظت کند .

فقط چند قطره از قفل کننده رزوه باعث می شود تا یک اتصال دهنده در یک مجموعه پیچ و مهره دار تا زمانی که تعمیرکار نخواهد ان را جدا کند ، نگه می دارد .

در حالی که قفل کنند های آناروبیک 100 درصد تماس بین قطعات فلزی را ایجاد می کنند ، یک مجموعه معمولی پیچ و مهره دار ممکن است 15 الی 25 درصد تماس فلز با فلز ایجاد کند .

انواع چسب قفل رزوه ، چسب هایی بسیار قابل اعتماد و ارزان قیمتی هستند که :

 • کنترل گشتاور را بهبود می بخشند
 • گالینگ را کاهش می دهند (پدیده گالینگ نوعی از فرسودگی و آسیب دیدن در سطح فلزاتی مانند فلزات رزوه دار ، که تحت شرایطی مانند گرما ، اصطکاک و فشار هستند ممکن است ایجاد شود . این پدیده معمولا در فلزاتی رخ می دهد که در مجاورت هم قرار گرفته باشند به عبارتی خوردگی رزوه ها روی مجموعه پیچ و مهره)
 • و روانکاری را برای دستیابی به گشتاور کنترل شده در طول مونتاژ قطعات فراهم می کنند

این چسب در قدرت های مختلف برای کاربردهای مختلف طراحی شده است .

چسب قفل و رزوه :

 • حتی در سخت ترین شرایط محیطی ، که فشار روی پیچ و مهره ها بالا هست را تحمل کرده .
 • مقاومت برشی بسیار بالایی دارند .
 • مقاومت در برابر دما
 • زمان کیور شدن بسیار مناسب
 • روان بودن و پخش یکنواخت این چسب مایع در داخل اتصال دهنده ها
 • و مقاومت در برابر ارتعاشلات بالا را ارائه می دهند .

عواملی که باید هنگام انتخاب چسب قفل رزوه در نظر بگیرید :

– برای اطمینان از انتخاب چسب مناسب برای قفل شدن رزوه در کاربردهای خاص عوامل متعددی را باید در نظر بگیریم ، در موارد خاص نیاز داریم که پیچ جدا شوند و برای نگهداری و تعمیر مداوم تجهیزات قابل استفاده مجدد باشند .

-چسب قفل رزوه در فرمول های کم مقاومت (low-strength) برای جدا کردن آسان ، درجه متوسط (medium-strength) با قابلیت کردن جداکردن با استفاده از ابزار دستی معمولی و فرمولاسیون های با مقاومت بالا (high-strength) که بالاترین قابلیت نگه داری را ارائه می دهند .

با این حال هیچ چسب قفل کننده ی رزوه ای دائمی نیست ، حتی می توان با استفاده از ابزارهای دستی معمولی ، مواد حلال شیمیایی خاص و یا با حرارت دادن بالای 450 درجه درجه فارنهایت می توان پیچ و مهره را از هم جدا کرد .

-استحکام و ویسکوزیته چسب مورد نیاز برای یک کاربرد بستگی مستقیم به اندازه مجموعه ی پیچ و مهره مورد استفاده دارد .

– شرایط استفاده در کاربردهای اصلی و نهایی (استفاده  End-User)  نیز در ساخت فرمولاسیون چسب های قفل شونده موثر هستند . جدیدترین فن آوری قفل و رزوه مزایای بسیاری را که قبلا در دسترس نبود ارائه می دهند . از جمله انواع چسب قفل رزوه :

 • چسب قفل رزوه حساس به سطح
 • فرمولاسیون با درجه حرارت بالا
 • مواد مقاوم در برابر مواد شیمیایی
 • و فرمولاسیون هایی که برای مقاومت در برابر ارتعاش شدید طراحی شده اند .

انواع رنگ های چسب قفل رزوه و تفاوت ها و کاربردهای آن ها :

چسب قفل کن پیچ (Threadlockers) در چهاررنگ اصلی وجود دارد سبز ، قرمز ، آبی و بنفش .

برندهای لاکتایت ، Permabond ، پرماتکس و لاکسیل ایتالیا از کد رنگی یکسانی پیروی می کنند که این امر کار را برای ما آسان تر می کند که از چه چسب قفل کن پیچ ،برای چه کاربردی استفاده کنیم .

رنگ سبز : قفل کننده رزوه سبز رنگ کاملا رقیق و سبک می باشد ، و براحتی در شکاف ها مخصوصا شکاف هایی که دسترسی به آن سخت است نفوذ می کند و جریان می یابد .

پیوندی که این چسب قفل کننده ی پیچ ایجاد می کند بیشتر از چسب لاکتایت آبی برای مصارف عمومی است . این یک قفل کننده روزه با استحکام متوسط و بالا می باشد . زمان خشک شدن چسب قفل رزوه ممکن است تا 24 ساعت زمان ببرد و برای جدا کردن آن ممکن است به حرارت نیاز باشد .

این مورد برای اتصال دهنده هایی که از قبل مونتاژ می شوند و نیازی به جدا شدن در آینده ندارند ، کاربرد زیادی دارد مخصوصا در مکان هایی که ارتعاش زیاد دارند و همچنین در صنعت الکترونیک مانند پیچ های روی اتصالات مادربورد و اتصالات هیت سینک CPU

کدهای مربوط به چسب رزوه سبز :

لاکتایت 270 ، لاکتایت 290

پرماتکس 27050

لاکسیل 54-83 – لاکسیل 18-24

رنگ قرمز : چسب لاکتایت قرمز و … همانطور که در بالا توضیح داده شد چسب قفل رزوه قرمز از استحکام بالایی برخوردار است . برای اطمینان از قفل شدن ، جلوگیری از نشت هوا ، روغن و آب شکاف ها را پر میکند و اتصال بسیار قوی ایجاد می کند .

ممکن است برای اینکه پیچ را باز کنید به شعله (سرپیک) نیاز پیدا کنید به همین فقط باید برای قطعاتی استفاده شود که با زودی نیازی به باز شدن ندارند .

موارد استفاده از چسب قفل رزوه قرمز :

استفاده در قطعات پر تنش و تکان شدید مانند : پیچ های روی شاسی خودرو ، درپوش بلبرینگ ، مونتاژ موتور ، گل میخ یاتاقان ، پیچ و مهره سیستم تعلیق خودرو و قطعات تجهیزات سنگین

حلال چسب رزوه :

روند دانستن نحوه حذف چسب قفل رزوه قرمز کمی متفاوت تر از سایر چسب رزوه ها می باشد . نکته کلیدی اعمال گرمای موضعی بیشتر از 250 درجه سانتی گراد است . پس هنگامی که مجموعه رزوه دار داغ شد می توان پیچ را  از رزوه جدا کرد .

کدهای مربوط به چسب رزوه قرمز :

لاکتایت 271 ، لاکتایت 272 ، لاکتایت 268 ، لاکتایت 263 و لاکتایت 262

پرماتکس 27150

لاکسیل 53-83

رنگ آبی : قفل رزوه آبی محبوب ترین قفل کننده ی رزوه می باشد و با قدرت چسبندگی متوسط در دسته استحکام متوسط طبقه بندی می شود .از نشت و زنگ زدگی رزوه های فلزی و پیچ و مهره ها جلوگیری می کند .

می توان آن را با ابزار با گشتاور بالا جدا کرد ، اما با مواد شیمیایی خاص (حلال چسب رزوه) و یا گرما راحت تر از هم جدا کرد .

هم بصورت نوار و هم بصورت نیمه جامد و مایع تولید می شود اما در بازار ایران اغلب بصورت مایع موجود است .

موارد استفاده از چسب قفل رزوه آبی :

استفاده از چسب قفل کن پیچ آبی در پیچ و مهره پمپ آب ، مهره های کاربراتور ، موتورهای کوچک ، ماشین های چمن زنی و کوئیک شیفتر تعویض دنده

کدهای مربوط به چسب رزوه آبی :

لاکتایت 242 ، لاکتایت 243

پرماتکس 27150

لاکسیل 53-83

رنگ بنفش :چسب رزوه بنفش به عنوان قدرت چسبندگی کم در طبقه استحکام کم دسته بندی می شوند . برای استفاده روی فلزات نرم مانند آلومینیوم و برنج بسیار ایده آل است . اگر می ترسید که گشتاور زیاد روی پیچ می تواند به رزوه ها آسیب برساند ، قفل رزوه کم استحکام برای چنین شرایطی ایده آل است .

به دلیل استحکام پایین چسب قفل کن پیچ بنفش ، می توان با همان ابزاری که برای پیچ کردن استفاده می کنید برای جدا کردن هم از همان ابزار استفاده کنید .

موارد استفاده از چسب قفل رزوه بنفش :

این قفل کننده ی رزوه با استحکام پایین امکان تنظیم پیچ ها از جمله پیچ های سر دراز و پیچ های تنظیم کننده را دارد همچنین برای پیچ عینک ، پیچ کاربراتور ، پیچ های کوچک روی لپ تاپ و … استفاده کرد.

کدهای مربوط به چسب رزوه بنفش :

لاکتایت 222 ،  لاکتایت 221

پرماتکس 27150

لاکسیل 53-83

نحوه استفاده از چسب رزوه :

 • اطمینان حاصل کنید که سطح تمیز ، خشک و عاری از چربی است.
 • با توجه به نوع پیچ و کاربردهای مختلف ، نوع چسب قفل کننده را صحیح انتخاب کنید .
 • مایع قفل کننده ی پیچ را بطور یکنواخت در سراسر رزوه بریزید
 • پیچ را ببندید و بگذارید تا خشک شود (کیور شود)

چسب قفل کننده رزوه را از کجا می توانم تهیه کنم ؟

اگر بدنبال چسب های آناروبیک یا چسب قفل کن پیچ هستید ، مرکز خرید آنلاین چسب می تواند در تهیه این موارد با بهترین کیفیت و قیمت به شما کمک کند .

خرید اینترنتی انواع چسب رزوه :

اگر در هر صنعت ، شغل و … هستید یا حتی استفاده شخصی از چسب قفل و رزوه را دارید ما میتوانیم به شما مشاوره و یا در تهیه این چسب و فروش چسب قفل رزوه با افتخار کمک کنیم .

برای خرید اینترنتی چسب آناروبیک رزوه کافی است از طریق همین صفحه یا بخش تماس با ما در ارتباط باشید .