چسب پارچه ای چیست ؟

چسب پارچه ای از پارچه هایی با جنس های مختلف (پلی استر ، نمد ، نمدی کرک دار ، فایبرگلاس و…) به همراه چسب قوی مبتنی بر لاستیک سینتتیک (نوع خاصی از چسب) ساخته می شوند .

چسب پارچه ای چیست

این نوار چسب مقاوم در برابر سایش و حرارت هستند و برای کاهش نویز و صدا و دسته بندی و عایق کردن سیم ها و کابل ها استفاده می شوند .

سیم کشی وسایل نقلیه :

دسته سیم ها و مدارهای فشرده داده ، به عنوان سیستم متمرکز مرکزی وسیله نقلیه عمل می کنند ، به عبارتی دیگر سیم کشی یک وسیله نقلیه را میتوان با سیستم عصبی انسان مقایسه کرد .

سیم کشی خودرو شبیه سیستم عصبی انسان

برای اطمینان از ایمنی و عملکرد اساسی و صحیح وسیله نقلیه (حرکت ، چرخش و توقف) و همچنین ایجاد راحتی و آسایش بیشتر ، خودروها به وسایل الکترونیکی مختلفی مجهز شده اند که با استفاده از سیگنال های کنترلی کار می کنند که با نیروی الکتریکی تامین شده از باتری کار می کنند .

به این صورت که از طریق کابل ها و سیم ها سیگنال های الکتریکی را ارسال می کنند و امکان تبادل اطلاعات در دستگاه های خود را فراهم می کند .

نوارچسب های مهار سیم ها و چسب پارچه ای سیم کشی برای ایمن سازی و محافظت از دسته سیم ها و کابل ها و بطور گسترده در سیم کشی وسایل نقلیه و ساخت آن ها مورد استفاده قرار می گیرد .

چسب پارچه ای سیم کشی خودرو

برنامه های کاربردی برای چسب پارچه ای سیم کشی خودرو :

انواع چسب پارچه ای سیم کشی خودرو برای فناوری های استاندارد سیم کشی خودرو مانند : چراغ اتومبیل ، پخش کننده های CD ، کیسه های هوا ، شیشه های برقی تا وسایل لوکس و پیشرفته ی امروزی مانند صفحه های نمایش لمسی در کنسول میانی ، صندلی های الکتریکی گرم شونده و موتورهای الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرند .

برنامه های کاربردی برای چسب پارچه ای سیم کشی خودرو

بست های مکانیکی مانند بست کمربندی برای سال ها راه حل مورد استفاده برای مهار سیم ها و کابل ها بوده اند ، اکنون قابلیت های تکنولوژی مدرن صنعت چسب ، نوار چسب پارچه ای را به یک جایگزین جذاب تبدیل کرده اند .

کارکرد سیم ها و کابل ها در وسیله نقلیه  :

در یک سال میلیون ها خودرو در سراسر جهان تولید می شود ، در حالی که نوع وسیله های نقلیه (سواری ، اتوبوس ، ماشین های سنگین و …) و ویژگی های آن ممکن است متفاوت باشد . اما هرکدام از این وسایل نقلیه نیاز به مهار و دسته بندی سیم دارد.

این سیم ها در سراسر خودرو توسط سیم کشی خودرو به هم متصل هستند و برق مورد نیاز همه چیز از جعبه فرمان برقی و چراغ های جلو گرفته تانمایشگرهای داخل داشبورد و صندلی های گرمکن را تامین می کند .

کارکرد سیم ها و کابل ها در وسیله نقلیه

همانطور که خودروها با تکنولوژی های روز دنیا پیشرفته تر می شوند ، همزمان سیم کشی آن ها هم پیچیده تر و پیشرفته می شود و در قسمت های مختلف خودرو اجرا می شوند از جمله :

صفحه نمایش در پشت صندلی های جلو ، پورت های شارژ و افزایش قابلیت های الکترونیکی روی داشبورد نیاز به سیم کشی اضافی در مکان ها با فضای محدود یا قرار گرفتن در معرض عناصر فرسایشی و گرمایشی (داخل محفظه موتور) دارند .

حفاظت از این سیم کشی ها و کابل ها توسط چسب پارچه ای نسوز برای ایمنی وسیله نقلیه بسیار مهم است . سیم هایی که در معرض دماهای بالا ، مواد شیمیایی فرساینده و اشیاء برنده قرار میگیرند ، آسیب می بینند که منجر به آتش سوزی ، خرابی ترمز ها و نقص های حیاتی و جبران ناپذیر وسیله نقلیه می شوند .

حفاظت از این سیم کشی ها و کابل ها توسط چسب پارچه ای نسوز

برای جلوگیری از این مشکلات ، سیم ها باید دسته بندی و پوشانده شوند (عایق کردن سیم ها توسط چسب پارچه ای ).

روش های مهار و دسته بندی سیم ها و کابل ها در خودرو :

گزینه های زیادی برای محافظت از سیم ها و کابل ها در سیم کشی خودرو وجود دارد ، زیپ ها (بست کمربندی) سیم ها را محکم بهم جفت میکند ، اما بست کمربندی به هیچ عنوان عمل عایق کردن سیم ها را انجام نمی دهد (بیشتر برای برای جمع کردن و دسته بندی سیم ها کاربرد دارند) .

مهار سیم ها توسط بست کمربندی

گزینه ی دیگر استفاده از لوله های پلاستیکی هستند ، هر چند براحتی میتوان سیم ها را داخل این لوله ها گذاشت و اینکه ممکن است عایق نسبتا خوبی هم باشد و از سیم ها در برابر سطوح خشن و ناهموار محافظت کند ولی ایرادی که می توان گرفت این است که براحتی انعطاف پذیر نیستند و ممکن وزن اضافی داشته باشند .

از گزینه های دیگر میتوان به وارنیش حرارتی (لوله های انقباض حرارتی که معمولا با حرارت حالت جمع شدگی پیدا میکنند و در برابر حرارت مقاوم هستند) اشاره کرد ، اگرچه گزینه بسیار مناسبی در برابر رطوبت ، مواد شیمیایی و … هست ولی به دلیل اینکه نوع عایق حتما نیاز به حرارت دیدن دارد ، ممکن است خیلی زمان بر شود .

مهار و محافظت سیم ها توسط وارنیش حرارتی

نوار (لنت برق ، نوار آپارات ، نوار چسب پارچه ای و …) یک گزینه دیگر برای دسته بندی و محافظت از سیم ها است . نوارها نسبت به سایر گزینه ها در دسته بندی و عایق بندی سیم ها ، انعطاف پذیر تر و مقرون به صرفه تر هستند .

با طیف گسترده ای از انواع پارچه ها و الیاف (PVC، فایبرگلاس ، نمدی ، کرک دار ، پارچه ای پلی استر و …) و چسب های به کار رفته در ساخت آن ها ، نوارها می توانند کاهش نویز و صدا (میرایی صدا) ، عایق حرارتی و الکتریکی و محافظت در برابر سایش را با همان کیفیت روش هایی که در بالا ذکر کردیم ارائه دهند .

لنت برق و چسب پارچه ای

علاوه بر این نوار ها ، انعطاف پذیر تر ، سبک تر و آسان تر در نصب نسبت به لوله های پلاستیکی هستند .

انواع مواد به کار رفته در ساخت نوار چسب ها :

هر نوار چسب یک طرفه از دو لایه تشکیل شده است ، یک لایه چسب که می تواند از انواع چسب های اصلاح شده ، اکریلیک ، سیلیکون ، لاستیک طبیعی و … باشد و لایه دوم از انواع PVC ، پارچه ای پلی استر و پارچه های پشمی و ….

ساختار نوار چسب پارچه ای

لایه دوم می تواند کاربردهای مختلف برای آب بندی و عایق کردن را ارائه دهند. به عبارتی دیگر مواد به کار رفته در جنس لایه دوم یا همان لایه رویه چسب مشخصات محافظتی خاصی را برای سیم هایی که با عناصر آسیب رسان روبرو هستند ، ارائه میدهد.

به گفته یکی از سازندگان بزرگ نوار چسب : “انتخاب نوع مواد در ساخت جنس رویه ی چسب بستگی به محل استفاده در داخل خودرو و آنچه که سیم ها و کابل ها ممکن است در معرض آن قرار گیرند ، دارد”

  1. PVC (لنت برق) رایج ترین نوع نوار چسب هایی هستند که در مونتاژ دسته سیم ها استفاده می شوند ، زیرا کاربردهای بسیار و مزیت های فراوانی دارد ، انعطاف پذیر هستند و اجازه می دهد تا براحتی دور دسته سیم ها پیچیده شود ، انواع خاصی از لنت برق قابلیت پاره شدن با دست را دارند که برای دسته بندی و روکش کردن کابل ها و سیم ها در موقعیت های عمومی ایده آل هستند . انواع دیگر لنت برق در صورت ترکیب با چسب اکریلیک اصلاح شده می توانند عایق حرارتی و الکتریکی بسیار مناسبی باشند ، نوار PVC ضخیم همچنین می تواند در برابر سایش نیز مقاومت کند .

لنت برق برای مهار سیم ها و سیم کشی

2.گزینه دیگر پارچه برای ساخت جنس رویه ی نوار چسب جهت استفاده روی دسته سیم ها و کابل ها مناسب است ، نوار پارچه ای فایبرگلاس مقاومت بسیار مناسبی در برابر حرارت دارند  و از آن ها برای دسته بندی سیم ها در محفظه موتور یا درامتداد سیستم اگزوز استفاده می شوند . همچنین سایر نوار چسب های پارچه ای به گونه ای ساخته شده اند که هم ضد رطوب باشند و هم ضد حرارت

نوار پارچه ای فایبرگلاس

پلی استر اصلاح شده نوع دیگری از پارچه های استفاده شده در ساخت نوار چسب هستند که برای مقاومت در برابر حرارت و سایش استفاده می شوند . انعطاف پذیری بیشتری نسبت به چسب پارچه ای الیاف شیشه دارند و استفاده آسان تری در دسته بندی و عایق کردن سیم ها ، به نام چسب پارچه ای برزنتی نیز شناخته می شوند .

چسب پارچه ای برزنتی

پلی استر  Non woven  که اغلب به آن PET Felt (نمد نیمه صنعتی ، عایق بسیار عالی صوت و حرارت) یا پشم گوسفند نیز می گویند . استفاده بسیار زیاد در عایق کردن سیم ها در بدنه خودرو ، درب ها ، سیستم ضبط و باند و …. به نام چسب پارچه ای نمدی نیز شناخته می شوند . یکی از بهترین گزینه ها برای عایق کردن سیم ها برای کاهش نویز ، همچنین مقاومت بسیار مناسبی در برابر حرارت دارند .

چسب پارچه ای نمدی

اتوماسیون و چالش استفاده از نوار چسب ها در خودروسازی :

تولید خودرو شاهد بالاترین استقرار اتوماسیون رباتیک است . جوشکاری ، مونتاژ ، مراقبت از بدنه ، حذف مواد زائد ، انتقال قطعات و … بهترین عملیات مونتاژ برای اتوماسیون روباتیک است . با این حال وقتی صحبت از وظایفی می شود که نیاز به دقت فراوان و تصمیم گیری دارند ، عملکردهای ربات زیر سوال می رود و هنوز نیاز به بهبود عملکرد آن ها در این موارد احساس می شود .

مونتاژ کابل ها و سیم ها به کانکتورها نیاز به مهارت بالایی دارد و زمان زیادی را صرف می کند . این زمان شامل جفت کردن کابل ها به اتصال دهنده های مناسب و تعمیر ساختار سیم کشی پیچیده در داخل خودرو است . کار نصب دسته سیم در بدنه خودروها به طور سنتی برای روبات بسیار دشوار خواهد بود .

مونتاژ کابل ها و سیم ها به کانکتورها

بنابراین ، استفاده دستی از چسب پارچه ای بر روی دسته سیم ها هنوز هم حالت استاندارد خود را دارند و توسط نیروهای متخصص و فنی انجام می شود .

علاوه بر این به دلیل قوانین محلی نوارهای مختلف در سراسر جهان محبوب هستند . نوار پی وی سی (لنت برق) در خودروهای ژاپنی محبوبیت بیشتری دارند . خودروهای تولید شده در اروپا و آمریکا بیشتر از نوار چسب پارچه ای استفاده می کنند .

نوار چسب پارچه ای در خودروسازی آسیا ، اروپا و آمریکا

فروش انواع چسب پارچه ای آلمانی ، آمریکایی و … در مرکز خرید آنلاین چسب (چسبان)