جدیدترین چسب های دوطرفه

انواع چسب دوطرفه شیشه ای
انواع چسب دوطرفه ژله ای
انواع چسب دوطرفه فوم دار
انواع چسب دوطرفه سلولزی
انواع چسب دوطرفه خودرویی
انواع چسب دوطرفه پی وی سی

با رشد ناشی از صنعت و مدرنیته شدن انواع محصولات تولید شده ، استفاده از نوارچسب دوطرفه رشد زیادی پیدا کرده است . پیش بینی می شود در سال های آینده شاهد رشد قابل توجهی را در زمینه ی استفاده از چسب دوطرفه داشته باشیم .

چسب دوطرفه

نوارهای دوطرفه در صنعت خودرو و خودروسازی ، صنعت لوازم خانگی ، انواع صنایع و کارخانه های تولیدی و صنعتی ، عمومی و خانگی استفاده فراوانی دارند . با استفاده از انواع چسب دوطرفه و ویژگی آن ها می توانید از آن برای کاربردهای مختلف استفاده کنید .

چسب دوطرفه

به نوار چسبی که دوطرفه آن با چسب ، مخصوصا چسب حساس به فشار پوشانده شده باشد چسب دوطرفه گفته می شود . به طوری که در هر دوطرف لایه ی نوار ، چسب بصورت یکنواخت پخش شده است و به هر دو طرف اجازه می دهد تا به دوسطح که قرار است عمل باندینگ (اتصال) انجام شود چسبیده شود به طوری که در محصول نهایی هم دیده نشود .

چسب دوطرفه و لایه های آن

به عبارتی دیگر هر دوطرف لایه از چسب مخصوص پوشیده می شود.

حاملی (لایه میانی یا همان backing) که چسب را روی دوطرف خود نگه می دارد می تواند از موادی به نازکی میکرون تا فومی با ضخامت بالا متغیر باشد .

لایه میانی چسب دوطرفه

نوار چسب دورو یک جایگزین همه کاره و اقتصادی برای انواع چسب می باشد .این چسب دوطرفه حساس به فشار (PSA منظور از حساس به فشار اینست که چسب با فشار کم مانند دست کشیدن روی پوشش چسب ، فعال واکتیو می شوند) اجازه می دهد تا دو سطح به یکدیگر متصل شوند .

چسب دوطرفه حساس به فشار

بر خلاف نوار چسب یک طرفه ، نوار دوطرفه یک پیوند بسیار عالی و معمولا ناپیدا بین دو سطح ایجاد می کند . علاوه بر این زمان کمی برای عمل اتصال لازم است بر خلاف چسب پلی یورتان و چسب آکواریوم که مدت زمان معلومی برای اتصال نیاز دارند .

عملکرد بهتر چسب دوطرفه

همانطور که گفته شد ، نوار چسب دوطرفه جایگزین مناسب و اقتصادی برای چسب های دیگر هستند و نه تنها براحتی روی سطوح مختلف اجرا می شوند ، بلکه کار با آن بسیار آسان تر از سایر چسب ها می باشد .

با استفاده از چسب دوطرفه ، شخص استفاده کننده ی این نوار چسب دیگر نگران آسیب رسیدن به پوست ، استنشاق گاز شیمیایی متصاعد شده از چسب ها و سایر خطرات مرتبط با چسب نخواهد بود .

نوار چسب دوطرفه در شکل ها ، اندازه ها و انواع مختلفی وجود دارند و می توانند برای کاربردهای خاص مناسب باشند . مواردی وجود دارند که برای نصب تابلو ، وسایل و .. در کارهای خانگی و عمومی مصرف دارند ، برخی از آن ها برای نصب پوستر بر روی دیوار و مواردی بسیار زیادی در صنایع مختلف .

چسب دوطرفه پر کاربردترین و محبوب ترین نوار چسب

می توان به جرات گفت چسب دوطرفه پر کاربردترین و محبوب ترین نوار چسب در جهان  می باشد .

ساختار چسب دوطرفه

1- backing یا حامل یا لایه میانی :

اسم های مختلفی برای این لایه اصلی می توان گذاشت ، مطلب مهم اینست که این لایه یکی از اصلی ترین ساختار در چسب های دورو می باشد به عبارتی دیگر نوارچسب های دوطرفه از نظر جنس لایه میانی یا حامل با هم تفاوت پیدا می کنند .

لایه میانی در چسب دوطرفه

حامل یا لایه اصلی برای نوارهای دوطرفه می تواند به نازکی و ضخامت میکرون یا به ضخامتی بیش از چند میلیمتر مانند فوم ها باشند ، که چسب روی دو طرف این لایه میانی به طور یکنواخت اعمال می شود . لایه میانی عملکرد چسب را تثبیت می کند و کارآیی آن را بهبود می ببخشد .

لایه میانی یا همان فیلم یا همان حامل ، ضخامت چسب دوطرفه را مشخص می کند ، می تواند از جنس اکریلیک یا پلی استر باشد که رایج ترین نوع حامل مورد استفاده می باشد .

ضخامت چسب دوطرفه

این دو ماده در برابر حرارت استحکام زیاد و مقاومت بسیار مناسبی دارند و توانایی ترکیب انواع چسب های متفاوت را روی دوسطح خود دارند ، جنس لایه میانی می تواند از جنس فوم پلی اتیلن (چسب دوطرفه فوم PE) باشد یا مواد دیگر برای کاربردهای خاص مانند پر کردن شکاف یا چسباندن روی سطوح ناهموار .

با توجه به مطالب گفته شده ، در کاربردهای مختلف جنس لایه میانی می تواند از جنس کاغذ (چسب دوطرفه کاغذی)، پلی اتیلن ، پی وی سی ، اکریلیک و … بسیاری از مواد دیگر باشد .

انواع چسب دوطرفه با لایه میانی متفاوت

2- لایه محافظ یا همان روکش چسب :

این لایه همان روکشی است که در نگاه اول دیده می شود و بیشتر ما با رنگ های این پوشش محافظ چسب دوطرفه ، آن را می شناسیم مانند چسب دوطرفه سبز ، چسب دوطرفه روکش قرمز و …. این لایه هم یکی از اساسی ترین لایه های تشکیل دهنده در چسب دورو می باشد که با نام های آستر ، لاینر جداسازی ، روکش و … نیز نامبرده می شود .

لایه محافظ یا همان روکش چسب

نوار چسب های دوطرفه دارای یک لاینر آزاد کننده هستند که برای سهولت در استفاده از این چسب طراحی شده اند . در ساختار همه نوارهای دوطرفه باید یک لایه محافظ یا همان روکش باشد تا بتوانند روی یک رول قرار داده شوند تا لایه میانی به همدیگر نچسبند .

برای انواع چسب دوطرفه ممکن است این لایه یا همان لاینر آزاد کننده متغیر باشد به طوری که براحتی از روی لایه میانی جدا شود تا سطح دیگر چسب روی محل قرار گیرد.

جنس این لایه که شبیه یک پوسته جدا شونده روی چسب قرار دارد و از یک طرف چسب محافظت می کند می تواند از جنس کاغذ سیلیکونی و پوشش های نچسب دیگر باشد .

لایه محافظ چسب دوطرفه

اولین دلیل محافظت و پوشش از سطح مورد نظر نچسبیدن لایه های میانی به همدیگر و دلیل دیگر اینکه ممکن است یک طرف چسب دوطرفه را روی سطح بچسبانیم و طرف دیگر را موقع نصب و … جدا کنیم ، این لایه در برابر از بین رفتن اثر چسبندگی نوار چسب جلوگیری می کند .

3- لایه چسب

این لایه همان نوع چسبی است که روی دوسطح لایه میانی اعمال می شود .

انتخاب صحیح چسب در هنگام ساخت چسب دوطرفه بر روی دو سطح لایه میانی بستگی به نحوه استفاده از نوار چسب دو طرفه دارد : نوع سطوح و مصالحی که قرار است به همدیگر اتصال پیدا کنند ، مدت زمانی که قرار است این اتصال و چسبندگی پایدار باشد و اینکه در چه محیطی قرار است استفاده شود مانند : استفاده در سطوح بیرونی (در فضای آزاد ، نور خورشید ، آب و هواهای مختلف و …) یا استفاده در سطوح داخلی (شیشه ، آئینه و سطوحی که در تماس با مواد مختلف است)

همان نوع چسبی است که روی دوسطح لایه میانی اعمال می شود

انواع مختلفی از چسب ها می توانند در روی دوسطح لایه میانی یا همان لایه اصلی اعمال شوند ، می توان از جنس لاستیک (طبیعی ، NR و …) ، چسب سیلیکون ، چسب اکریلیک و … در ساخت آنها استفاده کرد .

چسب مورد استفاده می تواند در نوع چسبندگی و تحمل وزن اجسام تاثیر بسیار زیادی داشته باشد .

نوع چسبندگی و تحمل وزن اجسام در چسب دوطرفه

عوامل مهم در انتخاب چسب دوطرفه :

ضخامت و عرض

نوارچسب های دوطرفه دارای سیستم اتصال و چسبندگی ضخیم یا خیلی نازک می باشد .

نوارچسب هایی با سیستم های پیوند ضخیم به خوبی به سطوح غیر معمول ، غیر یکنواخت ، سطوح با طرح زیاد یا دارای سطوح بافت دار می چسبند .معمولا این نوع نوار به چسب دوطرفه فوم دار مشهور هستند که دارای یک لایه میانی (حامل) از جنس فوم هستند .

سیستم های پیوند نازک (ضخامت خیلی کم) به طور قابل توجهی میتوانند نازک ساخته شوند ، معمولا در ضخامت هایی به اندازه میکرون تا نزدیک 1 میلیمتر .گاهی اوقات لایه حامل یا میانی آنقدر نازک هستند که تقریبا یک چسب روی یک آستر سیلیکونی (لایه محافظ) است از چسب هایی به این نازکی می توان به چسب دوطرفه سلولزی ، چسب دوطرفه پوست پیازی ، چسب دوطرفه شیشه ای و …. اشاره کرد . این نوارها برای کاربردهای چسبندگی سبک و برخی موارد نیمه سنگین کاربرد بسیاری دارند .

تعریف عرض در نوارچسب های دوطرفه کمی متفاوت تر از ضخامت است .

در مرکز خرید آنلاین چسب از حلقه چسب های دوطرفه چند میل تا رول دوطرفه عرض 1.5 متری در دسترس هستند و قابل خرید و برش دلخواه هستند . هر نوع نوار چسب دوطرفه دارای چندین گزینه با عرض هایی متناسب با پروژه و هدف شما موجود می باشد .

سطوح اتصال یا به اصطلاح باندینگ

نوار دوطرفه مناسب برای پروژه شما به جنس سطح دوجسمی که میخواهید بچسبانید بستگی زیادی دارد .

انرژی سطحی ، میزان جاذبه یا نیروی دافعه ای است که یک ماده بر ماده دیگر وارد می کند.

نوار چسب دوطرفه روی سطوحی با انرژی بالا مانند : شیشه ، کاشی لعابدار و فلزات بهترین کارآیی را دارند . انرژی سطحی پلاستیک ها می تواند کمی متفاوت تر باشد ، اما بهتر است از یک نوار چسب قوی تر استفاده کنید .

سپس سطوح سیلیکونی را داریم که انرژی سطحی بسیار کمی دارند که چسب های معمولی به آن نمی چسبند مگر اینکه از چسب دوطرفه بسیار قوی و چسبنده یا چسب دوطرفه ای که مخصوص سطح سیلیکونی فرموله شده و ساخته شده است استفاده کنیم.

برای سطوح صاف و مسطح مانند : شیشه ، آلومینیوم ، PVC ، ABS و … می توانید از نوار چسب دوطرفه نازک تر تا ضخامت 1 میلیمتر استفاده کنید . برای سطوح خشن تر مانند : چوب ، سیمان ، آجر ، گچ و … می توانید از نوار چسب دوطرفه ضخیم تر از 1 میلیمتر تا چند میلیمتر ضخامت استفاده کنید ، تا کارآیی بهتری داشته باشند . برای سطوح رنگ شده یا پوشش داده شده مانند فلزات آنودایز شده نیز به نوار چسب دوطرفه قوی و محکم تر نیاز دارید .

محیط استفاده :

محیط نقش مهمی در چسبندگی نوار چسب دوطرفه دارد . آیا نوار برای استفاده در فضای داخلی یا خارجی است ؟ برخی از نوارها برای نصب اجسام در محیط های بیرونی طراحی نشده اند .

برای نوار چسب های مورد استفاده در فضای باز ، آب و هوا بر کیفیت چسبندگی تاثیر بسیار زیادی می گذارد . هرچه دما سردتر باشد ، پیوند حاصل اولیه ضعیف تر خواهد بود . از آنطرف حرارت زیاد هم برای چسبندگی نیز خوب نیست و می تواند باعث ذوب شدن چسب یا شل شدن آن بشود .

گرد و غبار ، چربی ، رطوبت یا آثار بجا مانده از چسب های مانده در روی سطح می تواند پیوند بین دو سطح را به خطر بیاندازد . تمیز کردن سطوح با الکل ، پاک کننده ی قوی ، چسب پاک کن و …. و اطمینان از خشک شدن کامل آن سطح قبل از استفاده ، پیوند قوی و اتصال محکم تری را در چسب دوطرفه تضمین میکند .

وزن جسم :

نوارهای دوطرفه با حداکثر وزنی که قرار است تحمل کنند ، رتبه بندی می شوند . به طور کلی نوارهای ضخیم تر وزن بیشتری را نگه می دارند (البته نه لزوما مبنی بر اینکه چسب دوطرفه هرچه ضخیم تر باشد وزن بیشتری را تحمل می کند) .علاوه بر این نوار چسب های دارای چسب اکریلیک وزن بیشتری را تحمل و حفظ می کنند (چسب دوطرفه VHB) با این حال استحکام پیوند ، به سطح و وزن جسم بستگی دارد .

ظرفیت بار تحملی توسط غلظت (ویسکوزیته) لایه چسب روی دوطرفه لایه میانی تعیین می شود . تعریف ویسکوزیته چسب دوطرفه مانند سایر چسب ها به غلظت آن گفته می شود ، اگر چسب براحتی جریان یابد ویسکوزیته پایین دارد و اگر اینطور نباشد ویسکوزیته بالایی دارد .

با این حال درجه ویسکوزیته برای نوارچسب های دوطرفه اساسا تعیین می کند که چگونه به سطوح ناهموار بچسبد . برای سطوح خشن و ناهموار ، نوار چسبناک تر ترجیح داده می شود زیرا در تمام گوشه ها و خلل و فرج سطوح ناهموار پخش می شود . سطوح صاف نیازی چندانی به نوار زیاد چسبناک با ویسکوزیته بالا ندارند.

در برخی از نوار چسب های دورو با چسباندن نوار روی سطح ، ویسکوزیته آن افزایش پیدا می کند و پیوند و اتصال آن را محکم و تقویت می کند (مانند چسب دوطرفه مخصوص زه و خودرویی که هر چه بیشتر روی سطح مانند چسبندگی بالاتری پیدا می کنند) .

نوار چسب دوطرفه ای را انتخاب کنید که به بهترین وجه با انرژی سطح اجسام شما مطابقت داشته باشد و حداکثر میزان بار بیشتری را تحمل کند .

طول عمر چسب دوطرفه

نوار دوطرفه ، یا جدا شدنی است یا دائمی است .

انواع چسب دوطرفه ی قابل جدا شدن برای استفاده موقت در نظر گرفته شده است (مخصوصا برای مکان هایی که نمیخواهیم به دیوار آسیبی وارد شود) و براحتی از سطح جدا می شوند . نوار چسب دوطرفه دائمی بیشتر در صنایع تولیدی ، خودروسازی ، صنعت لوازم خانگی و … استفاده می شوند اما به این معنا نیست که این نوارها برای مصارف خانگی تولید نمی شوند . بلکه چسب های دوطرفه ی بسیار قوی برای مصارف خانگی نیز تولید می شوند. این نوارچسب ها معمولا به جای میخ ، چسب و پیچ برای نگه داشتن دائمی اجسام در کنار هم استفاده می شوند مانند : نصب تابلو ، علائم و اعلانات ، جاصابونی برای حمام و دستشوئی و …

ماندگاری چسب دوطرفه به میزان استحکام چسب و همچنین به محیط بستگی دارد .در محیط های تحت کنترل آب و هوایی ، تا زمانی که نوار چسب های دورو را از سطح جدا نکنید چسبندگی خود را حفظ می کنند . در محیط های بیرونی که در معرض گرما ، سرما ، رطوبت و … قرار دارند ممکن است پیوند و اتصال چسب دورو بین دوسطح ممکن است باعث ایجاد مشکل شود (در چسب های دوطرفه ضعیف).

جدا کردن چسب دوطرفه

ممکن است زمانی فرا برسد که لازم باشد نوار دوطرفه را جدا کنید . خوشبختانه در برخی از انواع چسب دورو ، کمی گرما باعث ذوب شدن چسب و شکستن پیوند آن می شود (البته در برخی از انواع چسب دوطرفه مثل چسب دوطرفه اکریلیک ، گرمای دست یا گرمای بسیار کم سشوار چسبندگی اولیه روی سطح را دو چندان می کند) . برای گرم کردن سطح و ذوب شدن چسب می توانید از یک سشوار یا هیتر استفاده کنید .

گاهی اوقات ممکن است نوار از یک طرف جدا شود ولی محکم به طرف دیگر بچسبد برای شکستن پیوند ، حرارت بیشتری اعمال کنید.

اگر گرما چسب را از جدا نمی کند یا آثار آن را از بین نمی برد ، از چسب پاک کن استفاده کنید . این محصولات با حلالی که داخل خود دارند باعث از بین رفتن چسب روی نوار می شوند و حذف آن را آسان تر می کنند . به عبارتی برای پاک کردن باقی مانده چسب دوطرفه از سطح مثل چسب دوطرفه اسفنجی یا فومی که ممکن است پس از جدا شدن مقداری از آن روی سطح باشد یا اثر آن باقی مانده باشد ، چسب پاک کن گزینه ی بسیار مناسبی است .

به این صورت که مقداری از آن را روی نوار بریزید و بگذارید چند دقیقه نوار خیس بخورد و سپس آن را جدا کنید .

مزایا و ویژگی های چسب دوطرفه

با نوار دوطرفه ، روش مدرن و نوآورانه ای برای اتصال ، ثابت نگه داشتن ، نصب ، لمینیت کردن اشیاء و طیف وسیعی از مزایا با کاربردهای مختلف و استاندارد بدست می آورید . استفاده از نوار چسب دورو  به دلیل تطبیق پذیری که برای اهداف اجرا کنندگان و شرایط آنها فراهم می کند ، روز به روز در حال افزایش است . اگر قصد دارید این نوارچسب را در میان مجموعه چسب های خود قرار دهید ، در اینجا به برخی از مزایا و ویژگی های این چسب اعجاب انگیز اشاره می کنیم :

کیفیت چسبندگی :

یکی از مهم ترین ویژگی های چسب های دورو ، کیفیت چسبندگی بالایی است که این چسب ها ارائه می دهند . این نوارها در مقایسه با اتصالات مکانیکی به ممکن به سطح اسیب برسانند (مانند : میخ ، پرچ ، پیچ و…) یا چسب های خمیری و مایع ، نتیج چسبندگی بسیار خوبی را برای کاربردهای مختلف ، حتی زمانی که روی سطوح ناهموار یا نا منظم استفاده می شوند ارائه می دهد . به این ترتیب آن ها به طور گسترده ای برای بسیاری از اهداف و پروژه های نصب و اتصال ، کاهش خطرات خوردگی (اغلب چسب های دوطرفه با سطوح و .. خورندگی ندارند) و همچنین مکان هایی که جذب ضربه یا شوک (shock absorption) مورد نیاز است استفاده می شود .

مزایای مونتاژ و زمان :

با استفاده از نوار چسب های دوطرفه ، از خط تولید تمیز و سالم (بدون آلایندگی) و همچنین سهولت در استفاده مطمئن خواهید بود ، که کار با آن را بسیار راحت می کند . هنگام استفاده از این نوارها ، لازم نیست نگران صرف زمان برای گیرش اولیه (cure time) چسب ها باشید (مانند چسب پلی اورتان ، چسب سیلیکون و … که زمانی برای گیرش اولیه نیاز دارند) همچنین به راحتی قابل برش و نصب دوسطح به هم در زمان اولیه می باشند در نتیجه در زمان صرفه جویی بسیاری زیادی خواهد شد و کارآیی و کیفیت کار خود را افزایش خواهید داد .

مزیت دیگری که باعث می شود نوارهای دوطرفه در مقایسه سایر نوارها رتبه بالاتری داشته باشند امکانات و قابلیت طراحی (قابلیت فراوان در طراحی زیبا و … با چسب دوطرفه) آن ها است .این فقط در مورد میزان کاربردهایی که این نوار می تواند برای آن ها استفاده شود نیست ، بلکه نتیجه کلی و محصول نهایی در استفاده از چنین نواری است . به عنوان مثال با نوار چسب دوطرفه محصوصل نهایی و سطح مورد نظر شما همیشه ظاهر بصری بهبود یافته ، تمیز ، امکانات طراحی فراوان (بدلیل استفاده در بیشتر سطوح و …) ، کاهش وزن ، کاهش هزینه و اتصال نامرئی (چسب دوطرفه شیشه ای) یا بسیار تمیزی خواهید داشت .

کاربردهای چسب دوطرفه

استفاده از چسب دوطرفه در منزل ، اداره و کاربردهای عمومی

نوارهای دوطرفه را براحتی می توان روی پشت اشیاء چسباند ، به طوری که در نهایت دیده نمی شوند مخصوصا هنگام چسباندن وسائل تزئینی یا هنگام نصب پوستر روی دیوار . در حال حاضر ، عملکرد بسیار بالای این نوارها به اندازه ای زیاد شده است که راه حل جایگزین هوشمندانه ای نسبت به سوراخ کاری و دریل کاری است .به جای آسیب رساندن به دیوار و ایجاد کثیفی فقط می توانید از یک نوار چسب دوطرفه برای نصب ایمن اشیاء در منزل خود استفاده کنید (نصب تابلو ، شلف و …) .

نوار چسب های دوطرفه اولین انتخاب برای پروژه های دکوراسیون ، نصب علاِم در نمایشگاه ها و ….

چسب دوطرفه یک اختراع مبتکرانه و موهبتی است برای کسانی که قصد درست کردن کاردستی دارند تا با آن خانه و  محل کار خود را تزئین کنند . قبل از اختراع این چسب و در گذشته ، نوار چسب ها همیشه قابل دیدن روئت و مشاهده بودند که گاهی اوقات منجر به نقص بصری و جلوه بد می شدند . امروزه می توانید به راحتی نوار چسب را از دید پنهان کنید بدون اینکه بخواهید از قدرت چسبندگی آن چشم گوشی کنید . از آنجایی که نوار دوطرفه اسا در محصول نهایی دیده نمی شود ، کاردستی شما جلوه ی بسیار زیبایی پیدا خواهد کرد .

نوار چسب دوطرفه نه تنها برای پروژه های خلاقانه ، بلکه برای کارهای روزمره مانند : نصب پوستر ، تابلو و پوستر یا چسباندن یادداشت مناسب هستند . همچنین از چسب دوطرفه برای نصب آئینه به دیوار حمام ، دستشوئی و … می توانید استفاده کنید بدون اینکه احتیاجی به میخ ، پیچ ، دریل کاری یا چسب سیلیکون مخصوص آئینه (چسب دوطرفه باعث خوردگی جیوه ی پشت آئینه نمی شود) داشته باشید .

استفاده از چسب دوطرفه در صنایع

در بسیاری از صنایع ، نوارهای دوطرفه یک راه حل مهم برای اتصال هستند . استفاده بسیار زیاد در صنعت خودرو سازی برای نصب علائم و لوگو بر روی بدنه ، نصب زه  ،پنل های داخل کابین و … .

ساخت دستگاه های الکترونیکی برای نگه داشتن قطعات به مدت خیلی طولانی در یک محصول استفاده می شوند . به عنوان مثال میکروفون ها ، اسپیکرها ، صفحه تاچ و دوربین ها با نوارچسب دوطرفه در هنگام ساخت موبایل ، چسبانده می شوند .

نوار چسب دورو نیز در ساخت لوازم خانگی مانند : فر ، یخچال ، اسپیلت ها ، هود  و … استفاده می شوند .

همچنین در اجزای ساختمانی مانند نمای کرتین وال ، نمای شیشه ای ، پنجره ها و درها ، دیوارهای جدا کننده شیشه ای (پارتیشن شیشه ای) ، آسانسور (نصب پنل ها ، ورق ها و…) ، مبلمان و … استفاده می شود .

نوارهای دوطرفه وظایف مهمی را در کارهای ساختمانی انجام می دهند ، آن ها نه تنها قدرت اتصال بالا و طولانی مدت را ارائه می دهد بلکه با ویژگی های خاص خود و به دلیل رفتار ویسکو الاستیک ، تنش را از بین می برند . از اکسیداسیون جلوگیری کی کند و در برابر اشعه UV ، دمای شدید ، رطوبت ، پوسیدگی و مواد شیمیایی مقاوم هستند .

تعریف ویسکوالاستیک :

بعضي از مواد به علت ساختار دروني متفاوت ، تغيير شكل آنها متفاوت از تغيير شكل الاستيك مي باشد . يعني در آنها يك تغيير شكل وابسته به زمان وجود دارد كه اصطلاحا به اين مواد ، ويسكوالاستيك مي گويند .
در اكثر پليمرها تغيير شكلهاي ويسكوالاستيكي بسيار مهم و قابل توجه ميباشند . مواد ويسكوالاستيك وظيفه دمپ كردن ارتعاشات را بر عهده دارند .

همچنین نوار دوطرفه های ویژه ای وجود دارند که در صنعت چاپ و کاغذ استفاده بسیار زیادی دارند مانند چسب دوطرفه کلیشه و … در چاگ روزنامه و تولید کاغذ ، نوار چسب های دوطرفه زمان تنظیم برای تعویض رول را کوتاه می کنند . همچنین چسب دوطرفه در چاپ لیبل و ساخت کارتن و بسته بندی استفاده ی زیادی دارد .

انواع چسب دوطرفه :

  • چسب دوطرفه شیشه ای : به چسب دوطرفه شفاف یا چسب دورو شیشه ای شناخته می شوند . همچنین چسب دوطرفه OPP هم شامل دسته بندی چسب های شفاف می باشد . بیشترین استفاده از چسب دورو شیشه ای برای تعمیرات موبایل ، نصب روی علائم روی شیشه و …

این نوع چسب معمولا خیلی نازک هستند در ضخامت هایی به نازکی میکرون که لایه میانی معمولا از جنس PET می باشد که دوطرفه آن از چسب اکریلیک یا سیلیکون استفاده می شود . چسبندگی فوق العاده به شیشه ، پلاستیک های ذکر شده در تعریف ، کاغذ، پارچه، چوب، فوم، کاغذ دیواری ، فلز ، فوم و ….

ایده آل برای محافظ صفحه نمایش موبایل، صفحه نمایش تاچ LCD، تبلت، قطعات جانبی پلاستیکی خودرو مانند پلاستیک های ABS، چسباندن چوب و شیشه در صنعت مبلمان ، ماژول ها، محفظه باتری ، چسباندن پنل های آلومینیومی در آسانسور ، تجهیزات الکترونیکی، بیلبورد، تبلیغات، نصب علائم، پوستر، ساخت دیوارهای جدا کننده ، کارت های سه بعدی، استفاده در منزل ، محل کار،کارگاه، گاراژ و غیره

  • چسب دوطرفه فومی : به چسب دوطرفه فوم دار ، چسب دوطرفه اسفنجی ، فوم دوطرفه و … نیز شناخته می شوند . معمولا از جنس فوم PE ، EVA و یا فوم پلی اتیلن اصلاح شده که هر دوطرف آن با چسب اکریلیک پوشانده شده است ساخته می شوند .

دلیل استفاده از چسب دورو فومی ، در مکان هایی که فاصله بین دوسطح زیاد است ، مکان هایی که تنش در آن زیاد است برای جذب ارتعاشات و دفع شوک و لرزش (نصب پنجره ساختمان ها و درها و …) همچنین سطوح ناهموار

این چسب بیشتر برای کارهای سبک مانند نصب دستمال کاغذی روی داشبورد ، مصارف خانگی ، محل کار ، نصب تابلو (چسب دوطرفه فوم دار قوی) و ….

  • چسب دوطرفه ژله ای : چسب دوطرفه شفاف ژله ای نیز به آنها گفته می شود ، بدلیل اینکه لایه میانی حالت ژله ای و انعطاف پذیری بالایی دارد به دوطرفه ژله ای شناخته می شوند .

این چسب ویسکوزیته بسیار بالایی دارد ، کاملا ضد آب و محافظ محیط زیست با ماندگاری بالا . از چسب اکریلیک شفاف کریستالی ساخته می شود ، همچنین موقع جدا کردن اثری از خود بر جای نمی گذارد .

مناسب برای نصب اشیاء نمیه سنگین و … ، نصب زه خودرو ، کارهای ساختمانی ريال استفاده در منزل و محل کار ، نصب شیشه ، نصب جا صابونی در حمام یا دستشویی و استفاده بسیار زیاد در صنایع .

  • چسب دوطرفه سلولزی : به چسب دوطرفه کاغذی ، دوطرفه پوست پیازی ، دوطرفه تیشو نیز شناخته می شود . از مواد سلولزی بدون بافت که دوطرف آن با چسب اکریلیک یا چسب سینتتیک پوشانده شده است ساخته می شوند .

این نوار چسب ، یکی از پر کاربردترین و پر مصرف ترین انواع چسب دوطرفه می باشد . جنس لایه میانی موادی شبیه دستمال کاغذی (مواد سلولزی) می باشد و بدلیل خیلی نازک بودن آن به چسب پوست پیازی معروف می باشد . از دلایل پر مصرف بودن این چسب ، برش راحت آن حتی با دست می باشد و صرفه جویی بسیاری در زمان استفاده می باشد .

این نوار چسب برای کاربردهای سبک بسیار مناسب می باشد ، از کاربردهای مهم این چسب در صنعت کاغذ ، صنعت چاپ ، صنعت بسته بندی ، نصب لیبل روی بسته بندی ، صنایع دستی و کاردستی ، مخصوص رشته های هنر و معماری

  • چسب دوطرفه اکریلیک : به چسب دوطرفه خودرویی ، چسب دوطرفه پیور اکریلیک (اکریلیک خالص) ، چسب دوطرفه صنعتی نیز شناخته می شوند .لایه میانی این چسب از اکریلیک خالص ساخته می شود و به این معنی است لایه میانی از جنس خود چسب هست و باعث چسبندگی فوق العاده این نوار دوطرفه شده

این نوار چسب بهترین انتخاب مهندسان و اجرا کنندگان در صنایع می باشد و جایگزین عالی برای اتصال مکانیکی مانند پیچ و مهره ، میخ ، پرچ ، نقطه جوش و ….

از کاربردهای مهم این چسب می توان به استفاده در صنعت خودروسازی ، صنعت لوازم خانگی و … نام برد ، استفاده ی زیاد برای نصب زه خودرو ، نصب در داخل کابین خودرو و …

چسب دوطرفه PVC : چسب دوطرفه پی وی سی از لایه میانی با جنس پلی وینیل کلراید که هر دو طرف آن با چسب وینیل پوشانده شده است ساخته می شود .

استفاده ی بسیار زیاد در نصب علاِم و پنل ها در فرمت بزرگ ، نصب موکت ، نصب پارکت ، نصب کفپوش هواپیما و …

در آخر باید بگوییم چسب های دوطرفه انواع مختلفی دارند که در صفحات مربوط به خودشان مفصل به توضیح و استفاده های آنها می پردازیم .

چسب دوطرفه از کجا بخریم ؟

اگر برای پروژه ها ، اهداف و اجسام خود دنبال چسب دوطرفه هستید ، مرکز خرید آنلاین چسب می تواند در تهیه انواع نوار دوطرفه در عرض ها و طول های مختلف با بهترین کیفیت و قیمت به شما کمک کند .

خرید اینترنتی چسب دوطرفه

اگر در هر صنعت هستید یا حتی استفاده شخصی از نوار چسب دوطرفه را دارید ما میتوانیم به شما مشاوره و یا در خرید چسب دوطرفه و یا فروش چسب دورو با افتخار کمک کنیم .

برای خرید اینترنتی چسب دورو کافی است از طریق همین صفحه یا بخش تماس با ما در ارتباط باشید .