جدیدترین چسب های پلی یورتان

تعریف چسب پلی اورتان

چسب پلی اورتان ، ماستیک پلی یورتان یا درزگیر پلی اورتان عناوینی است که این به این چسب فوق العاده کاربردی گفته می شود . یک چسب انعطاف پذیر و همه کاره که برای بسیاری از سطوح مانند فلز ، چوب ، فولاد ، شیشه ، پلاستیک ، لاستیک ،  آلومینیوم ، سطوح بتنی ، آجری و گچی ، فایبر سمنت و … کاربرد بسیار و چسبندگی خیلی مناسبی دارد .

چسب پلی اورتان و ماستیک پلی یورتان یا درزگیر پلی اورتان

چسب پلی اورتان و ماستیک پلی یورتان یا درزگیر پلی اورتان

اگر بخواهیم تعریف علمی بگوییم ماستیک پلی یورتان ، درزگیر و چسب هایی هستند که از طریق واکنش گلیکول و ایزوسیانات تولید می شوند و پلیمر پلی اورتان را تشکیل می دهند . که این ترکیب مقاومت بسیار بالایی در برابر رطوبت ، نور خورشید ، خوردگی و سایش دارند و بدلیل انعطاف پذیری بالای این چسب مورد توجه بسیار زیادی قرار گرفته اند .

چسب پلی یورتان ، ویسکوزیته ی حالت خمیری و کاربرد بسیار آسان دارد و پس از استفاده از آن در کاهش زمان خرابی و تعمیرات مجدد بسیار کمک می کند .

ویسکوزیته ی حالت خمیری چسب پلی یورتان

درزگیر پلی یورتان مقاومت مکانیکی بسیار خوبی دارد (تا 10 مگا پاسکال) و دارای طیف وسیعی از فرمولاسیون (عملکرد مکانیکی ، نوع چسبندگی، ویسکوزیته ، شور A ، رنگ، طبقه بندی آتش و زمان خشک شدن) ساخته می شوند.

درزبندی ، آب بندی و چسبندگی چسب پلی اورتان

پلی اورتان یک چسب بسیار عالی برای آب بندی ، درزبندی و درزگیری در مفاصل و درزهای سازه های بتنی ، سازه های فلزی و شیشه ای می باشد .بدلیل ماهیت انعطاف پذیری این چسب ، در برابر ترک خوردگی و شیرینکیج که ممکن است بدلیل جابجایی یا تکان های کم مفصل های انبساطی یا درزها ایجاد شود مقاومت بسیار بالایی دارد .

درزبندی و آب بندی و چسبندگی چسب پلی اورتان

علاوه بر ماهیت درزبندی این چسب ، یک اتصال قوی ، محکم و چسبندگی بسیار بالایی بین سطوح و مواد مختلف ایجاد می کند . چسبندگی بالای ماستیک پلی یورتان باعث شده کاربرد های زیادی در صنایع مختلف ، صنایع خودروسازی ، پروژه های ساختمانی و … داشته باشد.

تاریخچه پلی اورتان :

در دهه 1950 میلادی بسیاری از شرکت ها مانند DOW (داوکورنینگ) ، BASF ، دوپانت و Union Carbide شروع به تولید پلی اورتان برای کاربردهای گسترده تری از جمله چسب پلی اورتان ، انواع عایق پلی یورتان و بالشتک های فومی کردند .

شروع تولید چسب پلی اورتان در سال 1950

در دهه 1960 شرکت بایر (بدون ارتباط با دکتر اتو بایر مخترع فوم پلی اورتان) یک خودروی تمام الاستومری به نمایش گذاشت که تمام قطعات آن از پلی اورتان ساخته شده بود .

خودروی تمام پلی اورتان توسط شرکت بایر آلمان

مزایا و ویژگی های ماستیک پلی یورتان :

 • مقاومت عالی در برابر سایش و پارگی از ناحیه کشیده شده

مقاومت ماستیک پلی ورتان در برابر کشش

 • مقاومت نسبتا بالا در برابر مواد شیمیایی و انواع آب و هواهای مختلف (رطوبتی ، هوای سرد ، هوای گرم و …)
 • به عنوان یک چسب پر کننده و درزگیر در شکاف ها و مفاصل بسیار عالی است .
 • قابلیت رنگ آمیزی (در برخی مدل ها و برندها)
 • خاصیت ضد آب عالی
 • مقاومت در برابر آب و هوای مختلف دارای انعطاف پذیری در دمای پایین و عمر مفید آن 15 تا 20 سال است .
 • از نظر محیطی غیر سمی مقاومت شیمیایی خوبی دارد و آزمایش شده و می تواند در برابر اسید هیدروکلریک، آب نمک، کربنات سدیم، هیدروکسید پتاسیم و سایر مواد شیمیایی مقاوم باشد.
 • سازگاری مناسب با مصالح ساختمانی و صنعتی مانند : فولاد ، شیشه ، آلومینیوم ، سنگ ، چوب ، بتن و …
 • علاوه بر این، در تماس با آب آشامیدنی ایمن ، سالم و غیر سمی است، و در دسته ی محصولات سازگار با محیط زیست قرار میگیرد .

ماستیک پلی یورتان مناسب برای پروژ ه های آب آشامیدنی

ویژگی های چسب پلی یورتان :

 • مقاوم در برابر خوردگی
 • قابل استفاده برای مصارف خانگی ، صنعتی ، ساختمانی و تجاری
 • چسب بسیار با دوام
 • به عنوان پوشش محافظ هم عمل میکند .
 • مقاوم در برابر مواد شیمیایی
 • انعطاف پذیر (همراه با تکان ها و جابجایی های مفاصل و درزها منقبض و منبسط میشود بدون اینکه این چسب ترک بخورد)

انعطاف پذیری چسب پلی یورتان در درزبندی مفاصل انبساطی

 • به عنوان یک ترکیب یک یا دوجزئی (ماستیک پلی یورتان دوجزئی) برای کاربردهای مختلف
 • چسب پلی اورتان بدون voc یا در برخی مدل ها voc ناچیزی دارند .
 • سهولت در استفاده : می توان آن را با یک تفنگ درزبندی (گان چسب پلی اورتان) استاندارد اعمال کرد.

سهولت استفاده از ماستیک پلی یورتان با گان تزریق پلی یورتان

کاربردهای چسب پلی اورتان

چسب درزگیر پلی اورتان در طیف گسترده ای از کاربردهای مختلف استفاده می شود که به آنها اشاره میکنیم :

صنعت ساختمان : ماستیک پلی یورتان یکی از پرکاربردترین فناوری های جدید در صنعت چسب برای پروژه های ساختمانی در حال ساخت و یا پروژه های نوسازی ، بازسازی و تعمیرات هستند . این چسب بصورت تک جزئی (ماستیک پلی یورتان سوسیسی) یا دوجزئی موجود هستند که عمدتا در اتصالات و درزهای افقی یا کاربردهای عمودی بدون اینکه چسب افتادگی پیدا کند (اسلامپ) استفاده می شوند به طور خاص این موارد عبارتند از :

چسب پلی اورتان در اتصالات و درزهای افقی یا کاربردهای عمودی

 • درز انقطاع : بدلیل انعطاف بسیار بالا یکی از کاربردهای مهم و بسیار زیاد از این چسب ، استفاده در درز انقطاع پروژه های ساختمانی است . این درز ممکن است عمودی و فاصله بین دو ساختمان باشد که ما بخواهیم با چسب پلی اورتان درزگیر آن را پر کنیم یا بصورت افقی بروی کف مانند اتصال دو سازه ی جدا که بین این دو سازه درز ایجاد شده و لرزش هایی هم ممکن است داشته باشن که با این چسب این نوع درز را پر میکنیم

استفاده از ماستیک پلی یورتان در درز انقطاع پروژه های ساختمانی

به جز درز انقطاع، انواع دیگری از درز به نام‌های درز انبساط، درز کنترل و درز اجرایی نیز وجود دارد که هرکدام به منظور خاصی مورد توجه قرار می‌گیرند و می توان با این ماستیک آن ها رو پر کرد . البته تنوع درزها زیاد است. استفاده های دیگر از این چسب در سقف ساختمان ها ، آب بندی شیروانی ، آب بندی ناودانی و …

 استفاده از چسب پلی اورتان در سقف ساختمان ها ، آب بندی شیروانی ، آب بندی ناودانی

 • آب بندی نمای بیرونی ساختمان یکی از اصول مهندسی و جزء لاینفک پروژه ساختمانی می باشد ، ماستیک پلی یورتان نما برای آب بندی اتصالات بین عناصر مختلف نما طراحی شده است مانند نمای استراکچرال ، نمای لامل ، نمای کامپوزیت ، نمای فایبر سمنت و بتن اکسپوز ، سازه های اسپایدر و اسکای لاین و برای درزگیری و آب بندی درزها برای جلوگیری از نفوذ رطوبت، هوا یا جلوگیری از هدر رفت انرژی به ساختار این نماها در نظر گرفته شده است.

ماستیک پلی یورتان نما برای آب بندی اتصالات بین عناصر مختلف نما

صنعت خودروسازی : چسب و درزگیر برای خودرو ، امروزه بیش از 15 کیلوگرم چسب در یک خودروی معمولی در صنایع خودروسازی پیشرفته استفاده می شود علاوه بر سبک وزنی ، سازندگان از انواع چسب ها برای بهبود استحکام و مقاومت خودروها و جذب ارتعاشات و کاهش صدای ناخواسته ی موتور و جاده به داخل کابین استفاده می کنند .

استفاده از چسب در ساخت خودروهای امروزی

استفاده از چسب پلی اورتان در نصب شیشه اتومبیل

 • استفاده ی دیگر از چسب پلی اورتان در صنعت یخچال سازی برای کامیون و کامیونت های یخچال دار می باشد . بدلیل چسبندگی عالی به فلز ، خاصیت آب بند کننده ی خوب و بهداشتی بودن ، از این چسب برای درزبندی سطوح داخلی یخچال استفاده می شود

چسب پلی اورتان در صنعت یخچال سازی برای کامیون

صنایع دیگر : یکی دیگر از استفاده های چسب پلی یورتان در صنعت لوازم خانگی می باشد که به آنها اشاره میکنیم :

 • استفاه از این چسب در ساخت اجاق گاز و هود آشپزخانه ، به دلیل اینکه شیشه ی هود بسیار سنگین هست و نمی توان به براکت فلزی نگهدارنده ی آن پیچ کرد چون نمای هود زشت می شود و هم شیشه ممکن است دچار شکستگی بشود ، از چسب پلی اورتان برای نصب شیشه به براکت استفاده می شود.
 • استفاده از ماستیک پلی یورتان در ساخت سردخانه های صنعتی و نصب پنل های پلی اورتان ، کفپوش و چسباندن ساندویچ پنل

ماستیک پلی یورتان در ساخت سردخانه های صنعتی و نصب و چسباندن ساندویچ پنل

 • صنایع کشتی سازی و مارین :چسب ها و درزگیرها سابقه ی طولانی در کشتی سازی و صنایع دریایی دارند و از آن ها در برابر آب ، مواد شیمیایی ، انواع آب و هواهای مختلف و اثرات تخریبی زیست محیطی محافظت می کنند . از این چسب برای کاربردهایی مانند اتصال درزهای عرشه فلزی به بدنه ، اتصال چوب به فایبرگلاس یا درزبندی و آب بندی پنجره های کشتی یا قایق استفاده می شود .

چسب پلی اورتان برای اتصال درزهای فلزی

انواع چسب پلی اورتان

چسب های پلی یورتان معمولا در 3 نوع : 1- ساختمانی که به نام ماستیک پلی یورتان بیشتر شناخته می شوند . 2 – چسب پلی اورتان خودرویی 3- چسب پلی یورتان همه منظوره یا Multi Purpose که هم برای صنعت هم برای ساختمان و هم خودرو کاربرد دارند  و رنگ های موجود در بازار مشکی ، سفید و طوسی

 • ماستیک پلی اورتان سوسیسی یا چسب پلی اورتان کالباسی ، به علت اینکه نوع بسته بندی و لفاف این چسب به شکل سوسیس (البته بیشتر شبیه کالباس هست !) دارد به این نام شناخته می شوند .در زبان لاتین نیز به نام polyurethane sealant sausage  یا polyurethane sealant sausage 600ml می گویند.

ماستیک پلی اورتان سوسیسی یا چسب پلی اورتان کالباسی

بسته بندی معمولا در حجم و وزن 600 میل و 300 میل و در وزن های 600 تا 800 گرم

 • چسب پلی یورتان کارتریجی که در اندازه ی چسب آکواریوم (قوطی کارتریج) پر می شوند و معمولا در قوطی فلزی داخل بازار و فروشگاه ما موجود هست . معمولا در حجم 280 میل تا 300 میل

چسب پلی یورتان کارتریجیبرای راهنمایی در مورد نحوه استفاده از چسب پلی اورتان سوسیسی یا خرید ماستیک سوسیسی پلی یورتان یا قیمت ها هم از طریق این صفحه و یا از طریق راههای ارتباطی از طریق صفحه تماس با ما می توانید با ما در ارتباط باشید