نوار چسب ها

نوار چسب لنت برق یا چسب برزنتی مسئله این است !

نوار چسب لنت برق در مقابل چسب برزنتی

در این مقاله همه جزئیاتی که باید در مورد چسب لنت برق و چسب برزنتی از جمله : تفاوت ها ، مزایا ، معایب و موقعیت های مختلفی که کدام نوار چسب از دیگری بهتر عمل می کند را بدانید ، آورده شده است .

هر دو نوار چسب : چسب برزنتی و نوار چسب لنت برق ،  2 گزینه بسیار پر مصرف شبیه به هم هستند . هر دوی آن ها می توانند برای چندین موقعیت کاربردی که برای انجام تعمیرات موقتی یا به عنوان نوار چسب کمکی برای طیف گسترده ای از پروژه های (DIY: خودت انجام بده) استفاده شوند . با این حال تفاوت های فاحشی بین این دو وجود دارد .

نوار چسب لنت برق یا چسب برزنتی

مقایسه نوار چسب برزنتی و چسب لنت برق

چسب برزنتی چیست ؟ یک نوع نوار چسب از جنس پارچه که معمولا با روکش پلی اتیلن پوشیده شده ساخته می شود . از آنجا که این نوار چسب حساس به فشار است  ، نوار چسب با چسبندگی بسیار بالا می باشد و ساختاری از نوع کامپوزیت /هیبرید دارد . این باعث می شود که این نوار چسب بسیار قوی باشد .

بر عکس ، نوار چسب برق در بین برقکاران و تعمیرات خودرو و صنایع الکتریکی رایج است . نوع وینیل پی وی سی نرم به آن حالت کشسانی مناسبی می بخشد و ار یک لایه چسب لاستیکی قوی و حساس به فشار ساخته می شود .

به دلیل این ویژگی های خاص در ساخت ، لنت برق گزینه ای ایده آل برای مکان هایی که در آن جریان برق وجود دارد می باشد و همچنین برای پوشش و محافظت از اتصالات سیم ها و اتصالات الکتریکی عالی است .

کاربردهای چسب برق

ویژگی های چسب برزنتی

  • ماندگاری بسیار بالا
  • چسبندگی و استحکام در کشش بسیار مناسب
  • در برابر آب و رطوبت شدید مقاوم است ولی کاملا ضد آب نیست
  • در نهایت ، چسب برزنتی همه کاره است و ایده آل برای انواع سطوح مختلف

علاوه بر این ، مزیت دیگر نوار چسب برزنتی این است که می توان از آن برای تعمیرات موقت و رفع نشتی ها استفاده کرد . مانند شلنگ یا لوله ای که نشتی دارد و به وصله کردن فوری دارد . با این حال ، این چسب برای استفاده بر روی پوست توصیه نمی شود ، زیرا چسبندگی بالایی دارد .

کاربردهای مختلف چسب برزنتی

ویژگی های چسب برق

  • این نوار شامل یک ماده وینیل PVC کشسان است .
  • رایج ترین رنگ ، چسب برق مشکی می باشد . با این حال می تواند در رنگ های مختلفی مانند : قرمز ، سبز، زرد و سفید یافت شود . این رنگ ها می توانند برای نشان دادن سطح ولتاژ و فاز های مختلف سیم ها بسیار مفید باشند.
  • در آب و هوای نامساعد مانند گرما ، سرما ، محیط های رطوبتی و مواد شیمیایی خورنده عملکرد خوبی دارد .

اگر کار برقی انجام می دهید ، از نوار چسب برق استفاده کنید .

اگر چه نوار چسب لنت برق عمدتا برای کارهای برقی است ، ولی این نوار کاربردهای مختلفی دیگری هم دارد . همانطور که گفته شد ، نوار وینیل (لنت برق) کاربردهای غیر سنتی زیادی نیز دارد . این باعث می شود نه فقط برای برقکارها بلکه برای همه مفید باشد . ما در مورد چند کاربرد این نوار صحبت خواهیم کرد .

ویژگی های چسب برق

موارد استفاده و کاربردهای چسب برق

نوار چسب لنت برق اغلب برای پوشاندن و محافظت از سیم های لخت ، آسیب دیده و نقاط پیچ خورده سیم ها استفاده می شود . به دلیل کیفیت ساخت در این نوع چسب ، انها با دوام تر و قابل اعتمادتر می شوند. همچنین مزیت دیگر این است که می توانید روی قسمت براق نوار نوشته یا علامت گذاری کنید که باعث می شود عملیات برچسب گذاری سیم ها آسان تر شود . از آنجایی که جعبه فیوزها می توانند برچسب گذاری شوند ، خطر برق گرفتگی را کاهش می دهد.

علاوه بر این ،  می توان از نوار چسب برق برای شناسایی و برچسب گذاری سیم های نول ، ارت و سیم هایی که برق در آن جریان دارد استفاده کرد . به این معنی که دیگر بر اثر اتفاق اتصال کوتاه صورت نمی گیرد و خطر آفرین نمی شود . همانطور که گفته شد موارد ذکر شده کاربردهای عملی نوار لنت برق هستند . با این حال ما بحث در مورد سایر کاربردهای آن را ادامه خواهیم داد .

کاربردهای متنوع چسب برق

عایق بندی

نوار الکتریکی ، کاربردهای مختلف و مفیدی دارد ، از جمله توانایی آن در عایق کردن سیم کشی هایی که جریان الکتریسیته را هدایت می کنند، استفاده می شود و از انتقال جریان الکتریکی به دیگر اجزا یا افراد محافظت می کند.  علاوه بر این ، مقاومت بسیار خوب چسب برق در برابر حرارت ، این نوار الکتریکی را تا حدی نسوز می کند که امنیت بالایی برای کارهای الکتریکی و فراتر از آن ایجاد می کند . (چسب لنت برق نسوز مخصوص سیم کشی خودرو)

حتما این نکته را به یاد داشته باشید که از نوارچسب هایی استفاده کنید که کیفیت بالایی دارند و خاصیت عایق کردن آن ها بالا باشد .

عایق کردن سیم برق

ورزش

یکی دیگر از کاربردهای عالی چسب برق مسابقات ورزشی مانند هاکی و راگبی می باشد . می توانید از چسب لنت برق برای پوشاندن چوب های هاکی استفاده کنید و طول عمر آن ها را به گونه ای که ارزان تر و پایدارتر باشد افزایش دهید . علاوه بر این ، بازیکنان فوتبال برای محکم کردن محافظ ساق پا در جای خود اغلب از نوار چسب استفاده می کنند .

سایر ورزش های داخل سالن ، مانند تنیس روی میز یا بدمینتون هم استفاده بسیار زیادی برای محکم کردن راکت ها و دست های خود می کنند . نوار چسب برق به عنوان یک بالشتک خوب برای بازیکنان عمل می کند تا از ایجاد تاول جلوگیری کند ، همچنین به دست آن ها چسبندگی بهتری هم می دهد .

چسب برق در ورزش

دکور خانه

نوار چسب برق همچنین می تواند به عنوان یک ابزار طراحی برای خانه شما نیز عمل کند . یکی از راه های غیر متعارف این است که اگر دیوارهای شما نیاز به رنگ و طراحی دارند ، این چسب می تواند به عنوان یک شابلون برای طرح های مختلف روی دیوار عمل کند .

چسب لنت برق دارای رنگ های مختلف و متنوعی است و برخی از آن ها به طور خاص برای اهداف طراحی ساخته شده اند . این نوار چسب می تواند برای تزئین اتاق کودک (بدلیل رنگ های متنوع و شاد) مفید باشد . کاربردهای دیگری که در خانه میتوان برای آن تعریف کرد در طراحی میز عسلی ، آباژور و حتی آئینه باشد .

چسب برق در دکور خانه

برچسب زدن

از آنجایی که چسب برق روکش براقی دارد ، یکی از گزینه های مناسب برای برچسب زدن بر روی اشیاء و غیره می باشد . مخصوصا برچسب زدن به وسایل شخصی در خانه یا دفتر کار .

از جمله کاربردهای بسیار نامتعارف این نوار چسب می توان از آن برای برچسب زدن فنجان برای میهمانان در مهمانی اشاره کرد . همچنین می توان از آن برای برچسب زدن کلیدهای چراغ در زیر زمین و … یا سایر مکان ها در اطراف خانه اشاره کرد .

چسب برق در برچسب زدن

کمپینگ

نوار چسب برق الکتریکی نه تنها کاربردهای عملی در ساختمان و خودرو دارد ، بلکه برای مصارف خارج از محیط خانه و خودرو مانند کمپینگ نیز استفاده می شود .به این فکر کنید شما در حال کمپینگ (سفر در طبیعت با چادر مسافرتی و …) هستید و تصمیم به پیاده روی در طبیعت گرفته اید اما متوجه می شوید کفش های شما سوراخ است مشکلی نیست !

اگر چسب برق با کیفیت بالا در کیف خود دارید ، می توانید با سادگی سوراخ کفش با نوار چسب لنت برق وصله کنید (تعمیر موقت کفش) . همچنین اگر در هنگام کمپینگ به مکانی برای آویزان کردن لباس نیاز داشته باشید . نوار لنت برق نیز می تواند در این مورد کمک کند ! برای ساختن یک بند رخت موقت از یک گیره کاغذ و چسب برق می توانید استفاده کنید. چادر شما سوراخی در بالای آن دارد که باعث می شود در یک شب سرد باران به داخل آن نشت کند ، مشکلی نیست فقط از چسب برق برای رفع نشتی موقت آن استفاده کنید .

چسب برق در کمپینگ

موارد استفاده و کاربردهای چسب برزنتی :

داکت تیپ یا همان چسب برزنتی داستان کمی متفاوتی دارد. این چسب همانطور که گفته شد ترکیبی از چسب حساس به فشار و یک لایه پشتی از پارچه با کیفیت و مقاوم در برابر کشش می باشد.

به دلیل طراحی خاص ، چسب برزنتی برای سطوح متنوع و وسیع تر عالی است . با چسب برزنتی هم می توانید خلاق باشید ، درست مانند نوار چسب برق . اصل همچنان همان است و همچنین در برابر آب نیز مقاوم است برای مناطق رطوبت شدید نیز ایده آل می باشد .

با این حال ، از نوار چسب برزنتی به عنوان نوار عایق الکتریکی استفاده نکنید زیرا مانند نوار چسب الکتریکی محافظتی در برابر جریان برق ندارد .

1.دوام

دوام یکی از مهمترین خصوصیات در مورد چسب برزنتی است . استحکام فوق العاده و ماهیت با دوام این نوار در مقایسه با سایر نوارهای موجود در بازار به آن برتری ویژه ای نسبت به سایر نوار چسب ها می دهد .

این یک نوار چسب قابل اعتماد است که برای مدت طولانی در محل خود میچسبد ، در واقع در بسیاری از خانه ها ، چسب برزنتی جز چسب های ضروری هر خانه و جعبه ابزار است . نوار داکت تیپ همچنین اغلب برای درزبندی مجاری هوا به یکدیگر استفاده می شود . به این معنی که قبل از تعویض باید سال دوام و مقاومت داشته باشد.

  1. ضد آب

چسب برزنتی در برابر آب مقاوم است و آن را به گزینه ای عالی برای کارهایی که در محیط های نمناک و رطوبت شدید انجام می شود ، تبدیل می کند . به همین دلیل زمانی توسط ارتش آمریکا به نوار چسب اردک (duck tape) خوانده می شد زیرا جنسی شبیه به پشت اردک داشت ، سایر نوار چسب ها مانند چسب برزنتی در برابر رطوبت مقاومت ندارند .

علاوه بر این ، نوار چسب برزنتی را می توان به چسب عنوان نوار چسب تعمیرات موقت نام برد و از آن برای تعمیرات و … استفاده کرد ، مانند : اگر شلنگ ّ نشتی داشته باشد می توان برای رفع نشتی و تعمیر موقت شلنگ از آن استفاده کرد ، همچنین می توان از آن برای وصله کردن موقت سوراخ های لوله های پلیکا استفاده کرد . البته یک راه حل اصلی و دائمی نیست و باید اقدام به رفع نشتی یا تعویض لوله کرد .

با این حال می توان در این فرآیند پول زیادی برای شما صرفه جویی کند همچنین می تواند به شما زمان دهد تا فرصت مناسب راه حل دائمی تعمیر را پیدا کنید .

  1. استحکام

چسب برزنتی دارای نقاط قوت زیادی است ، از جمله توانایی آن در محکم نگه داشتن سطوح ، همچنین این چسب همه کاره است ، زیرا می توانید از آن بر روی سطوح زیادی استفاده کنید مخصوصا مکان هایی که نمی توانید از نوار چسب دیگری استفاده کنید .

علاوه بر این راحتی از بین نمی رود . استحکام نوار چسب نیز نشان می دهد که می تواند وزن زیادی را بدون پاره شدن یا کشیده شدن تحمل کند .

  1. استحکام چسبندگی

چسب داکت تیپ یا همان برزنتی ، چسبندگی فوق العاده ای دارد . به این معنی که تقریبا روی هر سطحی می چسبد و به خوبی عمل میکند .همچنین به دلیل وجود الیاف در برخی از مدل های آن چسبندگی و استحکام آن را دوچندان کرده است .

*در آخر باید بگوییم ویژگی ها ، خصوصیات و کاربردهای مختصری از  چسب لنت برق  و چسب برزنتی گفته شد ، انتخاب شما بین این دو مدل نوار چسب ، وابسته به نیاز شما و کارکرد در محیط های مختلف هست ، انتخاب برند و …. هم وابسته به همین انتخاب و همچنین بودجه مورد نظر می باشد .

مرکز خرید آنلاین چسب ، فروش اینترنتی انواع چسب برق و چسب برزنتی را برعهده دارد و برای خرید ، راهنمایی و انتخاب بهتر چسب مورد نظر در خدمت می باشد . خوشحال میشیم نظرات ، تجربیات و … خود را زیر همین مقاله یا از راه های ارتباطی دیگر در با ما در میان بگذارید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *