نوار چسب ها

راهنمای خرید انواع چسب برق و جایگزین آن

راهنمای خرید انواع چسب برق و جایگزین آن

لنت برق چیست ؟

نوار چسب برق عمدتا به دلایل ایمنی برای محافظت ، عایق بندی و روکش کردن مجموعه ی گسترده ای از سیم ها و کابل هایی که جریان الکتریسیته را هدایت می کند استفاده می شود ، همچنین این چسب به عنوان نوار عایق (دی الکتریک ، حرارتی) نیز شناخته می شود . که در محیط های صنعتی ، نیمه صنعتی ، ساختمانی و خانگی کاربردهای گسترده ای دارد .

چسب برق در طیف وسیعی از عرض ها و متراژهای مختلف برای کاربردهای مختلف ساخته می شوند . همچنین این تنوع در نوع متریال (جنس لنت برق) برای اطمینان بهینه بودن ویژگی های عایق الکتریکی و تنوع در رنگ بندی های مختلف برای سهولت دسته بندی و کد گذاری کابل ها و سیم های مختلف ساخته می شوند .

ما انواع چسب لنت برق را در تمام این مقاله ی راهنما که شامل ، نقش اساسی کیفیت نوار چسب در ساخت و مهم بودن ایمنی و همچنین پر کاربردترین جایگزین های نوار چسب الکتریکی را بررسی خواهیم کرد .

انواع بهترین نوار چسب برق کدام است ؟

با وجود انواع مختلف نوار چسب برق الکتریکی موجود در بازار ، تشخیص اینکه کدام یک از چسب برق ها را انتخاب کنید امری دشوار است ، از رنگ و اندازه های مختلف ، ضخامت ها و جنس نوار ساخته شده گرفته تا قیمت و کیفیت های ایرانی و وارداتی ، انتخاب بهترین چسب برق را برای نیاز شما امری بسیار دشوار کرده است .

برند Advance

برند 3M

برند TESA

برند TAEYOUNG

آیا چسب لنت برق ضد آب است ؟

پاسخ کوتاه به این سوال این است که نوار چسب برق ضد آب نیست . اگرچه کشسانی مناسب و حالت الاستیک دارد ، به این معنی که می توان آن را براحتی دور تجهیزاتی مانند شیلنگ ها محکم کرد اما خود نوار چسب ، ضد آب نیست .

چسب لنت برق ضد آب امکان پذیر یا عملا کاربردی نیست زیرا چسب هنگامی که کامل خیس شود خواص چسبندگی خود را از دست می دهد و عایقی که با این چسب به دور سیم ها و کابل ها ایجاد شده نمی تواند چسبندگی خود را حفظ کند ، البته بیشتر انواع چسب برق دارای سطح معینی از خصوصیاتی مانند ضد رطوبت و مقاوم در برابر شرایط آب و هوایی رطوبتی هستند ، که این به نوبه خود تضمین می کند که چسب لنت برق می تواند با مقدار کمی رطوبت کار کند ، اما در شرایطی که مایع بیشتری درگیر نباشد .

آیا چسب لنت برق ضد آب است ؟

همیشه باید اهمیت دورنگه داشتن سیم کشی ها و وسایل الکتریکی را از آب و مایعات بخاطر داشته باشیم . آب به عنوان یک هدایت کننده جریان الکتریسیته عمل می کند و می تواند فوق العاده خطرناک باشد . شما باید همیشه از راهنمایی های ایمنی مناسب و دستورالعماهای مربوط به جریان برق پیروی کنید .

اگر به دنبال نوار چسب ضد آب برای استفاده در محیط های غیر برقی هستید ما طیف گسترده ای از چسب برزنتی ها را در اختیار شما قرار میدهیم ، نوار چسب قوی برزنتی جایگزین مناسبی برای تعمیرات موقت نشتی لوله ها و آب می باشد . همچنین اگر برای محیط های جریان الکتریسیته نیاز به نوار ضد آب مقاوم در برابر جریان الکتریسیته داشتید ما انواع نوار چسب آپارات را پیشنهاد میدهیم

همچنین شما در این صفحه ، راهنمای جامع انواع چسب برزنتی اطلاعات بیشتری کسب کنید .

از چه چیزی می توانم به جای چسب لنت برق استفاده کنم ؟

چندین گزینه جایگزین لنت برق با راه حل های رایج الکتریکی از جمله وارنیش حرارتی ، چسب پارچه ای ، نوار آپارات می توان نام برد که در دسترس هستند ، همچنین برای اتصال سیم ها میتوان از کانکتور های دو طرفه هم استفاده کرد که زیاد در بازار ایران رایج نیست .

جایگزین لنت برق با راه حل های رایج الکتریکی

از سایر انواع نوار چسب ها معمولا به عنوان جایگزینی برای نوار چسب برق در هنگام تماس مستقیم با سیم کشی یا اتصالات الکتریکی توصیه نمی شود ، این به دلیل آن است که آن ها برای کاربردهای دیگری طراحی شده اند و خواص الکتریکی و حرارتی مناسبی برای استفاده الکتریکی ندارند و ممکن است خطر آفرین باشد .

نوار چسب لنت برق در مقابل چسب برزنتی

هنگام مواجه با سیم ها و مدارهای الکتریکی ، درک و شناخت تفاوت های کلیدی بین چسب برق و چسب برزنتی ضروری است .

نوار چسب لنت برق در مقابل چسب برزنتی

برخی از مهم ترین نکاتی که باید در نظر داشته باشید در زیر آمده است :

  • نوار چسب برزنتی یک نوار چسب قوی هیبریدی (نوع مخصوصی از چسب) حساس به فشار است که معمولا از یک لایه پشتی (لایه ای که بعد از چسباندن قابل مشاهده است) پارچه ای به همراه لایه نازکی از پلی اتیلن یا پلاستیک انعطاف پذیر دیگر ساخته می شود.
  • چسب برزنتی برای چسبندگی به سطوح مختلف هموار و ناهموار طراحی شده است ، همچنین مقاومت خوبی در برابر شرایط آب و هوایی دارد و کاملا ضد آب است (البته در برخی از مدل های خاص این چسب)
  • اگر چه ممکن است بخاطر وجود الیاف در ساخت چسب برزنتی ، محافظت و پوشش دهی بیشتری نسبت به چسب لنت برق در برابر سیم های در معرض دید داشته باشد ، اما چسب برزنتی یک چسب عایق الکتریکی نیست و برای محافظت در برابر جریان برق کاملا نا مناسب است .
  • نوار چسب برزنتی اگر در معرض حرارت شدید و مستقیم قرار گیرد اشتعال زاست و ممکن است شعله ور شود بر خلاف چسب لنت برق نسوز
  • چسب برق اغلب برای پوشاندن نقاط پیچ و تاب خورده در سیم ها و کابل ها استفاده می شود و به دلیل این اتصال ، آن ها با دوام تر و قابل اعتماد تر هستند و نسبت به چسب برزنتی انعطاف پذیری بیشتری دارند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *